top of page

Mazlík je prostě super!

Aktualizováno: 7. 4.

„Mazlík“ je elektrické auto. Co má společného s potravinovými doplňky?


Při mém nadšeném vyprávění o účincích našich produktů, se někdy setkám s námitkou: „Na to nemám. Známý mi nabídl produkt, který je na všechno a ty po mě chceš, abych kupoval čtyři různé předražené výrobky.“ (Samozřejmě jsem teď spojil dvě námitky do jedné, abych ušetřil trochu toho virtuálního inkoustu.)


Proč vlastně vznášíme námitky?

Každý máme své důvody v závislosti na produktu, pocitech, momentálních potřebách, obavách i sympatiích k obchodníkovi.

Nejčastěji je to nechuť cokoli měnit nebo jen poslouchat. A velmi často jsou to obyčejné obavy. Obavy z toho, že vyslechnutí povede ke změně názorů. Obavy z toho, že bych se musel omezovat nebo hlídat. Obavy z toho, že budu vypadat jako blbec, který něco neví.

Říká se: “Jen idiot nemění názory”. Já bych toto rčení možná trochu upravil. Třeba takto: „Pouze hlupák chce žít šťastně i v budoucnosti jen s názory a vědomostmi, které nabyl v minulosti“. Neříkám tím, že minulost nemá pravdu. Je mnoho věcí, které byly objeveny v minulosti a dnes na nich stavíme. Zdokonalujeme je, zrychlujeme atd. Jsou ale i v minulosti „vědecky prokázaná fakta“, která dnešní věda naprosto popírá.

Tím se dostávám k oblasti, která mě hrozně baví a která je přesnou ukázkou takovéhoto vývoje. Před několika desetiletími někdo zkoušel vyrobit elektrická auta. Po krátkých testech odborná veřejnost usoudila, že to nikdy nebude fungovat. Před pár lety ale přišel „úplný blázen“. Nějaký neznámý Elon Musk a řekl, že vyrobí auto, které bude jezdit na baterky a časem bude dokonce samo řídit. Kdo si tenkrát z odborníků neťukal na čelo?


Každý den, když sedám do svého elektrického auta, užívám si neskutečně skvělý a těžko popsatelný pocit radosti. Radosti z toho, že mohu být součástí období digitální a technologické revoluce. Když totiž šlápnu na pravý pedál, kromě silných odstředivých sil, necítím a neslyším nic. Několikrát jsem se zamyslel nad tím, jak je to vůbec možné. A vlastně je to tak jednoduché. Jen elektromotor a baterie. Žasnu nad tím, že lidstvo konečně dokázalo ovládnout energii tak, že jí mohu postupně spotřebovávat jízdou po dálnici. A to nemluvím o pocitu, když nějakého "smraďocha" během pár sekund předjedu. Uf. Zase můžu volně dýchat. Proč by někdo v budoucnu trávil čas nad vývojem motorů nebo celých aut, které mají desítky poruchových součástek, mizerný výkon a nemalé náklady na výrobu? Ve chvíli, kdy automobilky postavily výrobní linky na elektro auta, nemusí dále řešit kupu problémů, které řešily dodnes. Nemusí řešit ekologická “kurvítka”, díky kterým jsou i nová vozidla každou chvíli v servisu a místo toho mohou vyvíjet nová vylepšení v oblasti komfortu, jízdních vlastností a bezpečnosti pro posádku.

Přesto denně potkávám kupu lidí, kteří jsou odpůrci tohoto pokroku a vznáší několik, neustále se opakujících, námitek. Námitek, které jsem měl v hlavě také, dokud se elektrické auto nestalo součástí mého běžného života. Nebudu je jmenovat. Pokud se mnou nesouhlasíte, vyslovíte je sami. Mohu jen říct, proč jsem s nimi pracoval i já . Bylo to z jednoduché neznalosti.

Abych se všech obav zbavil, hodně jsem se v této oblasti vzdělával. Četl jsem nejrůznější články. Sledoval desítky videí. A dokonce si takové auto na pár dní půjčil a nabíjel z běžné zásuvky. Nakonec jsem se prostě přestal bát a s nadšeným souhlasem mé ženy, elektrické auto koupil. (Její slova: “Mazlík je prostě super”!)


Po téměř ročních zkušenostech Vás mohu uklidnit. Pokud pomineme námitky spojené s nabíjením, které jsou z mých zkušeností naprosto mimo realitu, tak i tu nejdůležitější, tedy vysokou cenu aut teď snadno ošetřím. Mohu Vás ujistit, že nejpozději do pěti let budou autobazary plné lehce ojetých elektrických aut, která si můžete bez obav koupit za výrazně nižší cenu, než je cena nového vozu. Nebudete se muset bát, že Vám po opuštění autobazaru odejde motor, EGR ventil, filtr pevných částic a pod. Znáte takové případy při koupi ojetého ropáka? Já jsem si s tím v minulosti užil své. V budoucnu se to už nestane. Baterie totiž vydrží déle než celé auto. A elektromotor? Kolikrát se porouchá motor vrtačky? Jasně. Stát se to může. 

Omlouvám se! Nechcete ojetinu? Tak vydržte podobně dlouho a určitě si budete moci opět koupit novou škodovku. Bude dostupná stejně jako dnes. Jen bude jezdit rychleji a potichu.

O elektrických autech, motorkách, nabíjení ze sluníčka a dalších technologiích bych mohl psát další hodiny. Jak jste asi poznali, jsem nadšený vším, co dnešní svět přináší a těším se, že s neustálým zrychlováním počítačových čipů, ještě stihnu mnoho převratných novinek, které si budu moci osobně vyzkoušet a užít.
Jak souvisí elektro auta se zdravou výživou?

Přímo nijak. V jedné věci je to ale stejné. Stejně jako vývoj v automobilovém průmyslu, nezastavíme ani vývoj v oblasti zdraví a potravinových doplňků. Pokud mi tedy někdo bez přemýšlení řekne: “Já si celý život kupuji v lékárně celaskon, to mi stačí”, pak platí vše, co jsem zmínil výše o námitkách a elektrických autech.

Na začátku jsem zmínil dvě námitky, kterými autor mj. říká: Nemám peníze. Nechci nic měnit. Nechci se o tom bavit.

Začnu tou, že mi někdo nabízí produkt, který řeší vše.

Už když se nad tím jen trochu zamyslíme, je to hloupost. Když jsem začínal ve stavební spořitelně, řešili jsme všechny potřeby klientů stavebním spořením. Z jednoho pohledu se s ním opravdu dalo řešit ledacos. Nakonec se ale ukázalo, že to tak není a celá firma se hodně divila, když klienti uzavírali i jiné produkty s jinými obchodníky.

Znám i společnost, která mnoho let úspěšně tvrdila, že má produkt z nejkvalitnějšího Aloe Vera, který prakticky vyřeší všechny zdravotní problémy. Ano. Hodně zdravotních problémů vzniká z důvodu znečištění organismu. Je prokázáno, že Aloe Vera obsahuje opravdu velké množství antioxidantů a dalších látek, které organismus opravdu čistí. Překyselení ale není jediný důvod vzniku civilizačních chorob. Není to proto všelék.

V nedávné době vzniklo několik nových firem zabývajících se doplňky stravy a některé opět tvrdí, že mají jeden zázračný výrobek, který dokáže vyřešit vše. Opravdu tomu někdo věří?

Jsem si jistý, že brzy budou přicházet s dalšími výrobky nebo to časem zabalí.


Druhá námitka e taky zajímavá. Vysoká cena.

Je to námitka, která často nemá s cenou nic společného. Vzniká pouze pro to, že nejsme ochotni se s produktem seznámit hlouběji a nechceme nic měnit. Je snadnější nakupovat to, co nakupuje většina lidí na základě reklamy v televizi.

Jako příklad použiji produkt, se kterým mám bohaté zkušenosti. Od mládí mám problém s koleny. Když jsem byl puberťák, tak mi v nich jen hlasitě praskalo. Když jsem dovršil středního věku, začaly mě bolet při běžném pohybu. Na doporučení lékařů a reklam v televizi, jsem tedy postupně zkoušel různé doplňky stravy s obsahem kolagenu. Nejdříve jsem zkusil (úmyslně názvy komolím) Gondro. Cena nebyla nijak lidová, ale reklama říkala, že to pomáhá. Po třech měsících se nestalo nic. Po nějakém čase jsem zjistil, že existuje to samé, ale s přidaným slůvkem gold. Ten kupodivu začal zabírat. Dočetl jsem se v příbalovém letáku, že kolagen tělo lépe přijímá, pokud přidáme vitamín C. Tento produkt vitamín C obsahuje, takže proto ta změna. Používal jsem ho tedy několik let a nemohu říct, že by byl levný. Před pár lety jsem ale začal běhat a kolena se začala opět ozývat. Obsah kolagenu v Gondru byl asi příliš nízký v poměru ke zvýšené námaze mých kloubů. Jedno koleno mě začalo bolet tak, že jsem musel s běháním na nějaký čas přestat. Šel jsem proto do lékárny, kde mi lékárnice doporučila udělat změnu a nabídla mi Kozlíka. Toho vidíme v televizi hlavně před Vánoci. Zkusil jsem ho a po vypotřebování jedné dózy ze tří, jsem ho vyhodil. Bolely mě po něm i klouby, o kterých jsem do té doby vůbec nevěděl. Chudáci senioři, kterým ho děti nadělují pod stromeček každý rok. Vrátil jsem se proto ke Gondru a střídavě občas trpěl a jindy si užíval pocit zlepšení.


Když jsem poprvé slyšel o Collagenu od DuoLife, byl jsem hodně skeptický. Po několika týdnech užívání jsem ale zaznamenal výrazné zlepšení. Po shlédnutí několika videí a důkladném prostudování složení produktu jsem zjistil, že je to úplně něco jiného než pilulky běžně dostupné v lékárnách. Zároveň jsem zjistil, že cena přesně odpovídá složení. Tedy i množství a typu kolagenu, který v produktu je. Kdybych chtěl stejné množství kolagenu, jaké je v jedné lahvi od DuoLife, získat z tablet Gondra, musel bych dávky několikanásobně navýšit. Tím bych navýšil i příjem ostatních chemických látek, které jsou obsaženy v tabletách. Cena Gondra by pak výrazně převyšovala cenu lahví od Duolife.

Proč to tak je? Důvod je jednoduchý. Gondro někdo vyrobí, pak ho někdo doveze do lékárny a ta ho prodá mně. Všichni v tomto řetězu chtějí vydělat. A to bych málem zapomněl, že ještě musí zbýt na drahou reklamu v hlavním vysílacím čase našich televizí. Abych si ho mohl koupit za „akční“ cenu, nemůže být výroba nákladná. Naopak. Náklady na výrobu musí být sraženy na úplné dno. Kolik asi zbývá prostoru pro kvalitu produktu? Kdo někdy pracoval jako jakýkoli článek podobného řetězce, umí si to představit.

A jak říká moje milovaná žena: "Máš to, za co si zaplatíš". Proto už dva roky kupuji Collagen na e-shopu DuoLife a postupně zapomínám, kdy mě naposledy bolela kolena.


Když se znovu zamyslím nad rčením, že „jen idiot nemění názory“, tak musím přiznat, že jsem se dlouho jako idiot choval. Když jsem poznal DuoLife, obdivoval jsem především systém. Zaujal mě z pohledu podnikatele. Jelikož jsem do té doby žádné doplňky stravy, kromě Gondra, na klouby nepoužíval, produkty pro mě nebyly až tak důležité. Jedl jsem sice poměrně zdravě a občas jsem si zaběhal, ale stále jsem kouřil a s chutí konzumoval dobrá vína. Společnost DuoLife má ale velmi dobře propracovaný i vzdělávací systém. Začal jsem se tedy dozvídat více o svém těle. Zjistil jsem, že mu celé roky neúmyslně, ale systematicky škodím. Uvědomil jsem si, že pokud si chci plnit sny a dlouhodobě užívat život, musím se o sebe starat. Změnil jsem názory a přestal býti idiotem. Prostě proto, že mě život baví.

Chci být u toho, až Elon Musk přistane na Měsíci. Chci být u toho, až přestane hučet dálnice za naší vesnicí, protože po ní pojedou jen elektrická auta. A možná, že nakonec budou i létat. Hodně věcí si ani neumím představit, ale těším se na vše, co lidé v budoucnu vymyslí.


Jaký vzkaz chci těmito řádky předat? Nebojte se vyzkoušet nové. Pokud používáte dlouhodobě nějaký doplněk stravy a necítíte zásadní rozdíl, vyzkoušejte něco nového.


JJ

83 zobrazení0 komentářů
bottom of page